Darłówko - Bractwo Motocyklowe Żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza

Bractwo Motocyklowe Żołnierzy WOP
Przejdź do treści
DARŁÓWKO
ZAKOŃCZENIE SEZONU
W dniach 13-20 września 2020 roku grupa klubowiczów Bractwa Motocyklowego Żołnierzy WOP postanowiła połączyć zakończenie sezonu motocyklowego ze zwiedzaniem Pojezierza Drawskiego i Wału Pomorskiego. W dniu 13 września do Złocieńca przyjechał Darek, na którego w miejscowości Wałcz oczekiwał Krzysztof. W poniedziałek - 14 września dołączył Damian.
W pierwszym dniu dwuosobowa ekipa zwiedziała pomnik lotników, którzy zginęli pod Mirosławcem w 2014 roku. Katastrofa lotnicza wydarzyła się w bardzo bliskiej odległości od pasa startowego wojskowego lotniska. Śmierć poniosło 19 żołnierzy wojsk lotniczych. Udaliśmy się  leśnymi drogami do miejscowości Podgaje, w których zostali zamordowani żołnierze I Armii Wojska Polskiego walczący o Wał Pomorski. W miejscowości stoi pomnik ku czci pomordowanych żołnierzy. Zginęli oni tragiczne spętani drutem kolczastym i spaleni żywcem przez hitlerowców. Drogami leśnymi wróciliśmy do bazy w Złocieńcu, w której czekał na nas Damian .
Dnia następnego udaliśmy się w kierunku wyspy Wolin, gdzie usytuowana była tajna jednostka wojskowa. Służyła jako tajna baza dowodzenia wojsk polskich w chwili wybuchu trzeciej wojny światowej. Zwiedziliśmy bazę i jednostkę, której korzenie sięgają wojsk niemieckich z Krigsmarine. Także w Świnoujściu poznaliśmy historię fortu Gotharta znajdującego się nie opodal wejścia do portu w bliskiej odległości od latarni morskiej. Fort, ekspozycja, sposób pokazania zbiorów robi bardzo pozytywne wrażenie. Powrót do miejsca zakwaterowania nastąpił wzdłuż wybrzeża przez Świnoujście, Wisełkę i Drawsko Pomorskie.
© 2017 - Bractwo Motocyklowe Żołnierzy WOP
Wróć do spisu treści