Piasek - Bractwo Motocyklowe Żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza

Bractwo Motocyklowe Żołnierzy WOP
Przejdź do treści
ZAWIĄZANIE BRACTWA
W dniu 08.08.2014r. w m.Piasek na byłej Strażnicy WOP, zawiązane zostało Bractwo Motocyklowe Żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza
CEDYNIA
W Cedyni zwiedziliśmy pole bitwy i pomnik.
CZELIN
Tak naprawdę przyjechaliśmy na innych maszynach, ale sentyment pozostał. Aż łza się w oku kręci.
Byliśmy w Czelinie, w którym żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego w 1945r. wkopali słup graniczny.
Siekierki
Odwiedziliśmy cmentarz wojenny w Siekierkach gdzie spoczywają prochy żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego poległych w walkach przy forsowaniu Odry oraz w Bitwie o Berlin.
Niederfinow
Po stronie niemieckiej zwiedziliśmy podnośnię statków Niederfinow. Zbudowana została w latach 1927-1934 kosztem 27,5 miliona ówczesnych marek niemieckich. Różnica poziomów pomiędzy górnym a dolnym odcinkiem kanału wynosi 36 metrów. Różnicę tę statki pokonują w wypełnionej wodą olbrzymiej wannie, która jest podnoszona lub opuszczana za pomocą czterech mechanizmów zębatkowych. Zastosowano również przeciwwagi połączone z wanną systemem lin. Podnośnia w Niederfinow jest najstarszą z czterech będących w czynnej eksploatacji podnośni w Niemczech. Podnośnia jest udostępniona do zwiedzania, a w pobliżu znajduje się niezbędna infrastruktura turystyczna. Ze względu na wiek podnośni (21 marca 2014 obchodziła swoje 80 urodziny oraz niedostateczne parametry techniczne ,przez co podnośnia stanowi „wąskie gardło” na Kanale Odra-Hawela), podjęto w 1992 decyzję o wybudowaniu obok istniejącej nowej podnośni. Prace ziemne nad nową śluzą rozpoczęto jesienią 1996. Przewidywany koszt urządzenia to 285 mln euro. Oddanie do użytku nowej podnośni ma nastąpić w roku 2016. Jednak starsza podnośnia ma pozostać równolegle w użyciu do roku 2025.
© 2017 - Bractwo Motocyklowe Żołnierzy WOP
Wróć do spisu treści