Szklarska Poręba - Bractwo Motocyklowe Żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza

Bractwo Motocyklowe Żołnierzy WOP
Przejdź do treści
SZKLARSKA PORĘBA
      W dniu 30/31.05.2015 grupa kolegów z Bractwa Motocyklowego Żolnierzy WOP wzięła udział w obchodach siedemdziesiątej rocznicy objęcia ochroną granicy w Karkonoszach.

  30 maja odbyły się uroczystości w asyście Kompanii Honorowej Straży Granicznej, pocztów sztandarowych i Orkiestry Reprezentacyjnej SG z Nowego Sącza uczestnicy przemaszerowali na plac w centrum miasta. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu Hymnu nadano odznaczenia zasłużonym dla ochrony granic i Straży Granicznej. Odsłonięty został pomnik poświęcony Strażnikom Granicznym. W kapsule czasu w postumencie pomnika umieszczone zostały dokumenty i pamiątki o historii WOP. Kapsuła czasu wykonana została z pocisku działa artyleryjskiego z 1912 roku. W ten symboliczny sposób przekazana została  do historycznej pamięci, pamięć o czasach, miejscu i ludziach. Na zakończenie uroczystości odbyła się musztra paradna Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.
    
      Szklarska Poręba to miejsce szczególne dla wielu pokoleń żołnierzy WOP i strażników granicznych. Formacją, która przez długie powojenne lata ochraniała granicę były Wojska Ochrony Pogranicza z Batalionem stacjonującym w Szklarskiej Porębie i strażnicami granicznymi ulokowanymi w granicach administracyjnych miasta, nad Izerą i na grzbietach górskich.
© 2017 - Bractwo Motocyklowe Żołnierzy WOP
Wróć do spisu treści